головна
новини
наше місто
медіа
довідка
бізнес
агроринок
про нас


Географія

21-03-2011 07:16:12

Коментарі
Re: Географія

Місто Козятин -районний центр, місто обласного підпорядкування, розташоване на віддалі 75 км від обласного центру м. Вінниці, в північно-східній частині Вінницької області у верхів'я річки Гуйва і 150 км  на південо-захід від м. Києва-столиці України . Георафічні координати центру  Козятина-площа перед міською радою 49 град.43 мін.,96 сек. Широти,  28 град. 50 мін.,21 сек. Довготи

 

Козятин розташований  майже на вершині Придніпровської височини на рівні 284-306 метрів над рівнем моря, на площі в 1229, 04 га. Чисельність населення м. Козятин , враховуюче приміське населення, за переписом 2001 р. складає 27, 7 тис. чол.

Історико-географічна довідка про Козятинський районКозятинський район утворено 7 березня 1923 року в складі Київської губернії.
Історія Козятинщини сягає сивої давнини. На території району відомі понад сотня археологічних пам’яток різних культур, включаючи трипільську, черняхівську та епохи бронзи.
Традиційно, землі Козятинщини входили до складу Київської землі, будучи її південно-західним рубежем. В складі Київської держави пережила татарське нашестя.
В кінці ХІV століття землі були приєднані до Великого князівства Литовського. З 1569 року, за наслідками Люблінської унії входить до Польської держави.
З давніх часів землі Козятинщини знаходились на межі трьох історичних земель – Київської, Волинської та Подільської.
З південного сходу на північний захід, через район проходить знаменитий Чорний шлях, який служив в свій час кордоном між Київщиною та Брацлавським воєводством.
Вздовж Чорного шляху по землях Козятинщини стоять кургани – могили. Помітними є Раба могила на землях с. Йосипівка та могила на полі села Туча, яка була визначена як найбільша точка над рівнем моря в бувшій Київській губернії.
Край неодноразово зазнавав спустошливих набігів татар.
Серед помітних подій визвольної війни Богдана Хмельницького 1646 –1654 років, відома битва козацьких військ під проводом Максима Кривоноса та польським військом на чолі з Ієремією Вишневецьким під Махнівкою, на початку червня 1948 року.
Біля села Комсомольське, на автошляху Київ-Вінниця, встановлено пам’ятник примирення між польським та українським народами.
Значним поштовхом в економічному розвитку земель стала відміна кріпосного права та промисловий переворот другої половини ХІХ століття.
Виникнення міста Козятина пов’язане з будівництвом Києво – Балтської (Одеської) залізниці, і переймає назву сусіднього села Козятина. В липні 1870 року закінчено прокладання вітки від станції Козятин до Бердичева.
7 липня 1874 року Козятин офіційно віднесено до категорії містечок. У 1898 році за проектом В. І. Куликовського було збудовано Козятинський залізничний вузол, що нині являється пам'ятником архітектури Х1Х ст.
Поступово кустарне ремісниче виробництво замінюється промисловим, особливо вгалузі переробки сільськогосподарської продукції. З 1872 року починає діяти три цукрових заводи: в селах Махаринці, Бродецьке, та Йосипівка (Юзефо-Миколаївський завод).
В 1917-1920 роках Козятинщина стає ареною швидкоплинних подій, пов'язаних з державотворчими змаганнями української та більшовицької революцій, австро-німецької окупації 1918 року, радянсько-польської війни 1920 року.
З початком Великої Вітчизняної війни вже в середині липня 1941 року територія району опинилася під німецькою окупацією. Незважаючи на жорстокий окупаційний режим населення району не припиняло боротьби із загарбниками, підпільні групи на протязі всього періоду окупації діяли в місті Козятині та селах району. 28 грудня 1943 року війська 1-го Українського фронту звільнили місто Козятин, 8 березня 1944 року весь район від фашистських загарбників.
Козятинський район розміщений в північній частині Вінницької області, у межах Придніпровської височини. Площа - 113,1 тис. га.
Клімат - помірно - континентальний з середньою температурою року + 6,5 С. Абсолютний максимум влітку+40С. абсолютний мінімум взимку - 38С.
На території району беруть початок річки: Гуйва, Гнилоп'ять, Роставиця басейну Дніпра та притока Південного Бугу - Десна.
Населення - 74,3 тис. жителів: українці, росіяни, євреї, чехи, поляки, молдавани, представники інших національностей., в т.ч. без міста Козятина- 44.4 тис.чол.
Кількість населених пунктів - 74, в т.ч. - міст обласного значення -1, селищ міського типу -2 ; сільських населених пунктів - 71.
Кількість рад - 34
Район межує на півночі: з Бердичівським районом Житомирської області; на заході: з Хмільницьким та Калинівським районами Вінницької області; на південному сході: з Погребищанським районом Вінницької області; на сході: з Ружинським районом Житомирської області.
Становлення району Козятинський район утворено внаслідок реформування адміністративно - територіальної системи України: 7 березня 1923 року утворено Козятинський, колишні Самгородоцький, Білопільський райони, та Махнівську волость у складі Київської губернії.
З 27 лютого 1932 року Козятинщини знаходиться в складі новоутвореної Вінницької області.
17 грудня 1938р. Указом Президії Верховної Ради УРСР селище Козятин віднесено до категорії міст.
28 листопада 1957р. - Указом Президії Верховної Ради УРСР відбулося укрупнення Козятинського району за рахунок приєднання до нього Самгородоцького.
30 грудня 1962р. - приєднано Комсомольський район (до 1935р. Махнівський).
13 липня 2000 року м. Козятин отримав статус міста обласного підпорядкування.
Родинним корінням пов'язаний з нашою землею перший Президент України М.Грушевський.
Музеї: музей Хліба в селі Білопілля відкритий 31 серпня 1986 року, музей Михайла Грушевського в селі Сестринівка, відкритий 29 вересня 2006 року.

Дата: 12-04-2011 18:14:43|Автор:


 
Ваш коментар
Ваше ім'я
Реклама
2007 - 2011 © Козятин - Ребус. Інформаційний портал міста Козятин.
При наглому копіюванні матеріалів не забудьте вставити посилання на наш сайт


    RSS-стрічка     Вхід     РеєстраціяЧас генерації сторінки: 0.008 с.
Цю сторінку переглянуто: 2161 раз
Дизайн сайту: Mendart.com
Програмування: v7.net.ua